ספרי ילדים מומלצים

קריאת סיפור היא לא פעולה שעושים רק לפני השינה. זמן קריאה במהלך היום הוא זמן איכות חשוב ביותר ובכוחו לתרום רבות לחיזוק הקשר בין הילד להוריו. קריאה מפתחת את הדמיון, מעשירה את השפה ומפתחת את הריכוז. קריאת סיפור זו הזדמנות מצוינת לבילוי משותף. כדאי לרכוש (או להשאיל מהספרייה) ספרים שגם ההורה מתחבר אליהם, כדי שזמן הקריאה יהיה חוויה נעימה לשני הצדדים. מעבר לכך, קחו בחשבון שאם הילד יאהב את הספר, אתם תקראו אותו כל כך הרבה פעמים, שכדאי שזה יהיה סיפור שגם אתם אוהבים.

במידה והילד מעדיף רק להתבונן בתמונות, אפשרו לו לעשות זאת ונסו ליצור שיח על מה שאתם רואים בספר. אילו רגשות הציורים מעוררים בו ועל מה הוא משער שיהיה מסופר בסיפור. זוהי הזדמנות נהדרת לעודד יצירתיות ושימוש בדמיון. בתקופת רכישת הדיבור, ניתן להיעזר בתמונות, להצביע על תמונה של חפץ או חיה ולחזור על המילה.

אז קחו ספר (אם הילד כבר בוגר מספיק כדי לבחור אותו בעצמו- אפשרו לו לבחור), שבו קרוב לילד כך שיראה את התמונות וירגיש את הנוכחות שלכם וצאו להרפתקה משותפת!

מה כדאי לקרוא?

בנוסף על הקלאסיקות שכולנו מכירים ואוהבים, כמו -הבית של יעל, תירס חם, מעשה בחמישה בלונים, האריה שאהב תות, איה פלוטו ועוד רבים וטובים, ניתן למצוא על המדפים עוד ספרים שיהפכו את חווית הקריאה למהנה ובלתי נשכחת. הנה כמה שאנחנו אוהבים במיוחד:

המכשפה של ליאור/ כתבה: שולה מודן. איירה: אלישבע געש

מכשפה היא לא משהו שליאור הקטן רוצה לפגוש בלילה לפני השינה והוא עושה הכל כדי להימנע מלהסתכל עליה. הוא פוחד מאוד ומסתתר מתחת לשמיכה. אך כשהוא מחליט להתמודד עם הפחד ומוציא את הראש החוצה, הוא פוגש להפתעתו הרבה, מכשפה שאוהבת מאוד ילדים ויכולה להיות גם מאוד טובה. המכשפה מסבירה לליאור שהיא בעצם עוזרת לילדים להירדם. שופי מכשופי המכשפה מלמדת את ליאור שלא כדאי לשפוט מישהו לפי צורה חיצונית ושלפעמים מה שבאמת מפחיד- הוא רק הפחד עצמו.

3291

 

 

 

 

 

 

 

כספיון/ כתיבה ואיורים: פאול קור

הספר, אשר רכש לו הצלחה אדירה בעולם וכבר יצא לו ספר המשך, מספר לנו על דגיגון קטנטן שלא אוהב לשחות עם הזרם. דבר אשר מוביל אותו להרפתקאות אשר עוזרות לו להתמודד עם פחדים ולרכוש חבר חדש. הדגיגון הקטן מלמד אותנו על אומץ, חמלה ועזרה לחברים.

הורד (1)

 

 

 

 

 

לקוף יש בעיה/ כתבה: ג'וליה דונלדסון. אייר: אקסל שפלר

החריזה המקסימה, האיורים הצבעוניים והסיפור הנפלא גורמים לספר הזה להיות אחד האהובים עלינו בבית (כמו עוד ספרים נפלאים אחרים של ג'וליה דונלדסון). הסיפור מדבר על קופיף קטן שאמא שלו הלכה לו לאיבוד. לעזרתו נחלץ פרפר אשר מנסה לעזור לו למצוא את אמא. בדרך, אנחנו לומדים על חיות שונות ועל המאפיינים שלהם, עד הסוף הנפלא בו פוגש הקופיף את אבא שלו אשר מביא אותו לאימא.

הורד (2)

 

 

 

 

 

 

 

הענק הכי גנדרן בעולם/ כתבה: ג'וליה דונלדסון. אייר: אקסל שפלר

שוב באים לידי ביטוי החרוזים והאיורים המקסימים של ג'וליה דונלדסון ואקסל שפלר ומפגישים אותנו עם עוג- הענק המוזנח.

לעוג נמאס להיות ענק מוזנח אז הוא מנסה להתגנדר וקונה בגדים חדשים. אך בדרכו הביתה פוגש חיות שצריכות את עזרתו. העזרה שלו באה על חשבון המלתחה החדשה שהוא רכש, אך נראה כי לענק לא אכפת כלל ומה שבאמת עושה אותו מאושר זה העזרה לחברים ולא הבגדים החדשים. הספר מלמד את הקטנטנים ברובד הגלוי -שמות של חיות  ופרטי לבוש וברובד הסמוי -הוא מראה לנו כי עזרה לאחר מעניקה סיפוק אמיתי ולא שטחי כמו דברים חיצוניים.

42133

 

 

 

 

 

 

 


טרופותי/ כתבה: ג'וליה דונלדסון. אייר: אקסל שפלר

הספר ראה אור לפני כ-15 שנה ומיד הפך לרב מכר עולמי. על פניו, בדפדוף מהיר בספר, נראה כי מדובר בסיפור לא הכי סימפטי בעולם. הולך עכבר ביער וכולם רוצים לטרוף אותו. אך בקריאה עמוקה יותר, מתגלה סיפור נפלא על עכבר שמשתמש בדמיון, ובעזרת דיבור בלבד מצליח להתמודד מול כל האויבים שלו. אנחנו לומדים כי גם יצור קטן ולכאורה חסר אונים, מסוגל להתמודד מול מפלצות ואויבים, אם הוא רק מאמין בעצמו ומשתמש בכלים שיש לו.

34047

 

 

 

 

 

 

 

 

תפיליילה/ כתבו: מאיה חנוך ומיכל כהן-חי. אייר: דמיטרי קיליסקי

הספר תפיליילה מושלם לסיפור לפני השינה ומעוטר בתמונות מקסימות. הוא עוזר לילד להתבונן פנימה, לפרוש מולו את כל היום שעבר עליו, ותוך כדי האזנה לסיפור לשחרר את הכעסים והמתח, להירגע ולשקוע לתוך שינה נעימה. תפיליילה הוא סיפור/ שיר ערש מקסים ומרגש.

הורד

 

 

 

 

 

משהו אחר/ כתבה: קתרין קייב. אייר: כריס ריידל

ספר מקסים אשר מספר על יצור שמנסה להיות כמו כולם אבל הם לא מקבלים אותו לחברתם משום שהוא "משהו אחר". כאשר פוגש "משהו אחר" בייצור אחר, שהוא לא כמוהו, הוא נזכר איך זה להרגיש דחוי ולא מקובל ומתחבר עם הייצור החדש. הספר מעניק לנו דרך נפלאה ללמוד על התנהגויות חברתיות וליצור שיח עם הילד על איך זה מרגיש להיות לא מקובל חברתית ומה ניתן לעשות כאשר מרגישים כך. הוא מלמד אותנו לקבל את השונה מאיתנו ובכך להרוויח חברים חדשים.

29020

 

 

 

 

 

 

 


איילת מטיילת/ כתבה ואיירה: רינת הופר

ספר שמלווה ילדים כבר מעל לעשור ונבחר למצעד הספרים של משרד החינוך. הילדה איילת מטיילת לה ופוגשת בדרך בעלי חיים שונים אשר מבקשים את עזרתה ורוצים להתלוות אליה. היא סוחבת אותם בשמחה על חלקי גופה ולא מתלוננת. תוך כדי המסע אנו מדקלמים חרוזים הומוריסטיים ולומדים שמות של חלקי גוף וחיות.

ayelet-metayelet-new

 

 

 

 

 

 

 

 

הכבש השישה עשר/ כתב: יהונתן גפו. אייר: דוד פולונסקי

ספר חובה בכל בית. לפני יותר מ-30 שנה פורסמה המהדורה הראשונה של הספר. מקבץ שירים וסיפורים לילדים הקטנים וגם למבוגרים שבייננו שגדלו על הקלאסיקות של יהונתן גפן. כיום ניתן להשיג כבר מהדורה שלישית של הספר הנצחי המכיל בתוכו "ממתקים" חסרי זמן כמו: "איך שיר נולד", "הילדה הכי יפה בגן", "אני אוהב", "ברקים ורעמים", "גן סגור" ועוד.

0007645__

קריאה נעימה!

About אתר הבלוגיה

אנחנו בבלוגיה עושים את מירב המאמצים כדי להביא לכם תוכן מעניין מצחיק ומרגש. רוצים גם אתם לכתוב תוכן לבלוגיה או לפרסם תוכן ויראלי? לחצו כאן עכשיו

Check Also

מה שמים בתיק החתלה?

כל הורה יודע שלתכנן לוח זמנים ולקבוע שעת יציאה מהבית עם תינוק, יכול להיות עניין …

כתיבת תגובה