חרדת נטישה אצל כלבים

חרדת נטישה הינה מצב פסיכולוגי של חוויה של חרדה קיצונית הנובעת מהיפרדות הפרט ממושא שהוא בעל קשר רגשי. כלבים עלולים לחוות חרדת נטישה כלפי הבעלים שלהם כאשר הם מבלים הרבה זמן בצמוד אליהם ולפתע אמורים להיפרד מהם לכמה שעות או כאשר הם מקבלים מהבעלים שלהם תשומת לב מוגזמת לאורך זמן. תשומת לב מוגזמת עלולה ליצור מצב בו הבעלים הינו מוקד ההתעסקות העיקרי של הכלב וזה עלול ליצור מצב תלות לא בריא. כלב עלול לסבול מחרדת נטישה גם בעקבות גנטיקה, כלומר, ישנם גזעי כלבים בעלי נטייה לתלותיות, היסטריה וחוסר ביטחון.

כלב עלול להראות סימנים של חרדת נטישה החל מגיל צעיר. הסימנים לחרדת נטישה יכולים להופיע בצורה של הריסת חפצים ורהיטים כשהוא נשאר לבדו (למרות שסימן זה יכול לנבוע גם משעמום של הכלב ומעודף אנרגיה ולאו דווקא מחרדת נטישה), הליכה של הכלב כצל אחרי הבעלים, משיכה של הכלב לחפצים של הבעלים (כמו המיטה שלהם או חפצים עם הריח שלהם), נביחות ויללות ברגע שהבעלים עוזב את הבית, ניסיון של הכלב לרדוף אחרי הבעלים ברגע היציאה מהבית תוך שריטת חלונות ודלתות, מתן שתן בבית בהיעדר הבעלים והתרגשות והתלהבות מוגזמים וכמעט בלתי נשלטים ברגע שהבעלים חוזר הביתה (ייתכן שהכלב ירוץ לשתות הרבה ברגע שהבעלים חוזר הביתה היות ובזמן שהוא לא היה בבית הכלב היה עסוק ביללות ונביחות בלתי פוסקות).

על מנת לנסות לפתור את החרדה אצל הכלב, ישנם מספר שיטות בהן יש לנקוט:

1. כאשר עוזבים את הבית (וגם כאשר חוזרים אליו), אין לתת לכלב תשומת לב יתרה ויש להתנהג בשקט ורוגע. לא לשתף פעולה עם התלהבות הכלב ולא להראות לו שמחה מוגזמת כשחוזרים הביתה. לאחר החזרה הביתה יש להתעלם מהכלב. ניתן להעניק לו תשומת לב רק כאשר הוא נרגע וההתלהבות המוגזמת שלו פוחתת. ברגע הזה ניתן כבר לקרוא לו ולהעניק לו ליטופים (אחרי הכל, גם אנחנו שמחים לראותו וגם אנחנו התגעגענו אליו).

2. ישנם כלבים אשר עוזר להם אם משאירים להם בבית טלויזיה דולקת או רדיו, חפץ כמו עצם לעיסה או משחק שהוא אוהב במיוחד. זה עוזר להסיח את דעתם מעזיבת הבעלים את הבית.

3. ניתן "להתאמן" עם הכלב על יציאה מהבית על מנת להרוס דפוסים של יציאה מהבית וחזרה. כלומר, לצאת מהבית בכל פעם לכמה דקות ואז לשוב הביתה. המטרה היא להוריד את החרדה של הכלב מהפעולות שמכניסות אותו ללחץ (כמו לנעול נעליים, להתלבש, לקחת מפתחות ועוד פעולות שהכלב מזהה אותם כמלחיצות וגוררות פרידה).

יש לזכור, שעל מנת לפתור בעיה של חרדת נטישה אצל כלבים יש צורך באורך רוח, סבלנות ועקביות. פעמים רבות הבעיה נובעת מהתנהגות הבעלים ולא מהתנהגות הכלב ולעיתים קרובות יש צורך בהתערבות מקצועית על מנת לפתור את הבעיה.

Image courtesy of photostock / FreeDigitalPhotos.net

About אתר הבלוגיה

אנחנו בבלוגיה עושים את מירב המאמצים כדי להביא לכם תוכן מעניין מצחיק ומרגש. רוצים גם אתם לכתוב תוכן לבלוגיה או לפרסם תוכן ויראלי? לחצו כאן עכשיו

Check Also

כלב חכם אקרובט! הגדר לא תעצור אותו…

את זה שכלבים הם יצורים חכמים כולנו יודעים אבל אקרובט יצירתי כזה לא ראיתם.

כתיבת תגובה